Platforma Microsoft Azure to rosnąca kolekcja zintegrowanych usług w chmurze: analizy, obliczenia, bazy danych, technologie mobilne, sieć, magazyn i platformy www, maszyny wirtualne — umożliwiająca szybsze działanie, osiąganie lepszych wyników i obniżenie kosztów.
34 data center na całym świecie, w tym od września 2016 nowe 2 regiony w Niemczech. Oznacza to, że fizycznie od serwerowni dzielą nas już nie tysiące a tylko parę set kilometrów.
Platfoma Azure to ponad 700 różnych usług, miedzy innymi:
- Wirtualne maszyny
- Przestrzeń plików
- Usługi sieciowe, routing, VPN
- Bazy SQL,
- Silniki BI,
- Streaming mediów,
- Zarządzanie ruchem sieciowym
- BigData,
- Usługi hybrydowe
- Backup
To tylko część ogromnych możliwości z ponad 60 typów unikalnych usług.
Dodatkowo platforma Azure to również usługi Open Source. Co ważne, w ramach usługi Azure otrzymamy również wsparcie dla tych platform czy systemów z firmy Microsoft lub partnerów współpracujących z Microsoft.
Microsoft Azure to różne poziomy usług.
Schemat obsługi aplikacji, można przyjąć, że jest taki sam. Niezależnie czy jest to własna serwerownie i tak potrzebujemy bazy danych, warstwy komunikacyjnej, systemu operacyjnego, środowiska wirtualnego czy samej infrastruktury sprzętowej. Firma Microsoft w rozwiązaniu Azure wspiera ten sam schemat, ale na trzech różnych, opcjonalnych poziomach.
- SaaS – możemy skorzystać z gotowych dedykowanych aplikacji w chmurze jak Office 365, Power BI i wiele innych
- PaaS – to platforma na skorzystanie z usług takich jak baza danych SQL, gdzie mamy gotowe środowisko do uruchamiania własnych aplikacji
- IaaS – to warstwa infrastruktury, gdzie możemy uruchomić własne rozwiązania już od poziomu systemu operacyjnego.
Rozwiązanie hybrydowe.
Firma Microsoft opracowała swoje rozwiązanie Azure, czyli w chmurze w taki sposób, że odzwierciedla ona wszystkie usługi dostępne w oprogramowaniu w lokalnych instalacjach. Pozwala to na łatwe przenoszenie usług do chmury czy łączenie tych usług.
Działy IT w podejściu do chmury.
Posiadając własną infrastrukturę często nie posiadamy już dodatkowych zasobów czy wolnych przestrzeni na nowe rozwiązania. Serwerownia jest w większości przypadków budowana na miarę potrzeb. Dlatego, gdy pojawia się od strony biznesu nowy pomysł na narzędzie lub rozwiązanie, często biznes zderza się z argumentem ‘dodatkowe koszty, licencje, sprzęt, wsparcie techniczne’ itp. Doprowadza to do sytuacji, że IT traktowane jest jako koszt, który w przypadku dodatkowych potrzeb i tak ich nie realizuje, a IT widzi to z perspektywy dorzucania kolejnych obowiązków.
Chmura rozwiązuje ten problem. W kilka chwil możemy uruchomić potrzebne zasoby. Dział IT przestaje być czarną dziurą potrzeb i kosztów, a jego prace można przekierunkować na innowacyjność i rozwój, a nie tylko na utrzymanie obecnego stanu rzeczy.
Biznes w podejściu do chmury
Biznes nie zna się na utrzymaniu i zarządzaniu zasobami informatycznymi. Biznes najczęściej ma pomysł na innowacje, nowe rozwiązania lub aplikacje. Nie chce czekać kilku tygodni na zakończenie negocjacji i zakup serwerów, licencji, uruchomienie. Sytuacja na rynku zmienia się zbyt dynamicznie, aby czekać. Biznes chce zwiększenia przewagi konkurencyjnej, zmniejszenia ryzyka wejścia w nowe inwestycje. Chce zwiększenia satysfakcji i efektywności zespołu.
Bezpieczeństwo czyli to co wzbudza najwięcej emocji.
FIZYCZNE:
- Procedury bezpieczeństwa (9 poziomów)
- Nadmiarowe zasilanie od różnych dostawców, backup bateryjny, generatory na ropę, chłodzenie, zabezpieczenia przeciwpożarowe…
- Brak pojedynczego punktu awarii
LOGICZNE:
- Szyfrowanie danych i autoryzacja
HTTPS
- Izolacja warstw w aplikacji
- Separacja maszyn wirtualnych
ZAPEWNIENIE CIĄGŁOŚCI:
- Wiele DC w różnych lokalizacjach
- Klient może wskazać konkretną lokalizację przechowywania danych
- Dane replikowane wiele razy (minimum trzy kopie danych)
CERTYFIKATY
- ISO/IEC 27001:2005
- SAS70 TypeI oraz TypeII
- CyberTrust
- EU Data ProtectionDirective (95/46/EC)
- HIPAA BAA
- SSAE 16 ISAE 3402
Ważnym elementem usługi jest możliwość wyboru w jakim regionie (data center) nasze dane mają być przechowywane.
Poziom SLA – 99,99%
Jak rozliczamy Microsoft Azure